Düzce Çıkışlı Edirne İğneada-Kıyıköy Turu

(0)
Kişi başı / Fiyat 559
  • Yurtiçi Turlar
  • ENGELLİLER İÇİN ERİŞİM
  • Sesli rehber
  • Tur rehberleri

İĞNEADA FENERİ

Türkiye’nin en batı ucunda yer alan deniz feneri olarak kayıtlara geçen İğneada Feneri, denizden 44 metre yükseklikte. İğneada Feneri’nin önünde doğal bir plaj bulunuyor. 1866 yılından beri denizcilerin yolunu aydınlatan İğneada Feneri, kurulduğu dönemde gazyağı ile çalışıyormuş. Teknik gelişmelerin gereği olarak daha sonra asetilen gazı ile çalıştırılmış. Elektrik enerjisinin bölgede kullanılmaya başlamasıyla fener de elektrik enerjisiyle çalıştırılır olmuş. Günümüzde hâlâ elektrik enerjisine bağlı ama ayrıca güneş enerjisini elektriğe çeviren panellerle donatıldı. Sisli, puslu olmayan açık havalarda 20 mil mesafeden görülen fener 10 saniyede bir çakıyor.

BULANIK DERE LONGOZU

İğneada’nın en fazla bilinen derelerinden biri olan Bulanık Dere Longozu ise, bölgenin en büyük deresi olması ile dikkat çekiyor. Hamdibey Köyü tarafından gelip, Demirköy’ün batısındaki dağlardan doğan Dolapdere ve Üç Dereler mevkiinde Bıçkıdere ile birleşen Bulanık Dere Longozu, aşağılarda Kavakdere’yi de sularına katarak Karadeniz’e doğru yol almaya devam eder. Bulanık Dere Longozu’nun bir sonraki durağı ise Deniz Gölü. Fidanlık mevkiinden longozların içine giren Bulanık Dere Longozu, birkaç dereyi daha sularına kattıktan sonra Karadeniz’e dökülüyor.

DUPNİSA MAĞARASI

Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde, köyün 5 – 6 km güneybatısında yer almaktadır ve Trakya’nın turizme açılmış tek mağarasıdır. Mağara iki kata ve üç girişe sahip bir yeraltı sistemidir. Dupnisa Mağarası 3000 metre uzunluğundadır ve ilk 1000 metresi suyla doludur. Mağarada Türkiye ve Bulgaristan sınırını çizen Rezve Deresinin kaynağının doğduğu nokta var. Mağaranın birinci kapısının ismi Dupnisa Dolin, ikincisi ise Kuru Mağara, üçüncüsü de Kız Mağarası. Bu girişlerden 400 metreyi aşan derinliğiyle en derin olanı Dupnisa Dolindir. Kuru Mağaranın 250 metre ve alt tarafta yer alan Sulu mağaranın da 200 metrelik kısmı ziyarete açılmıştır.

SAKA GÖLÜ LONGOZU

İğneada Longozu’nun en güneyinde bulunan, kumullar arasında 5 hektarlık küçük bir göl Saka Gölü Longozu. Bir lagün gölü olan Saka Gölü Longozu, yılın belirli zamanlarında denizle birleşiyor ve bu durum eşi benzeri olmayan bir doğal kaynak oluşturuyor. Saka Gölü Longozu diğer göllere göre içeride değil, kumsalın kenarında bulunuyor. İçinde pek çok balık türü yaşıyor. Bölgede bulunan diğer göller gibi koruma altına alınmış. Büyük bir kısmı sazlıklarla kaplı.

HAMAM GÖLÜ VE LONGOZU

İğneada Longozu içerisinde yer alan 7 gölden biri. Bulanık Dere Longozu’nun yakınında bulunan Hamam Gölü ve Longozu, kumsala 1200 metre uzaklıkta yer alıyor. Buranın en çok dikkat çeken özelliği, yaz mevsiminde su çekilmesinin en az görülen göl olması. Bununla birlikte kerevit ve tatlı su levreğinin en çok görüldüğü göldür. Hamam Gölü ve Longozu’nun bir diğer dikkat çekici özelliği de nilüfer çiçeklerinin yetiştiği tek bölge olması. Avrupa – Sibirya tatlı su florasını içeren ve 19 hektarlık olan Hamam Gölü ve Longozu’nda, Bulgaristan, Rusya ve Tuna Nehri deltasından gelen kuğu, yaban ördeği gibi göçmen kuşlara rastlamak mümkün.


Açıklama

Ücrete Dahil Olan Hizmetler
*  Otellerde 1 Gece Yarım Pansiyon Konaklama
*  Lüks Otobüsler İle Ulaşım
*  oturbutur.com Güvencesi
*  Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
*  oturbutur.com Otobüs İçi İkramları
*  Açık Büfe 1 Sabah Kahvaltısı
*  Açık Büfe veya Set Menü 1 Akşam Yemeği
*  1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
*  Ek Hizmet Bedelleri


Program

1.GÜN CUMARTESİ: EDİRNE – SELİMİYE CAMİİ – KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞ MEYDANI – II. BEYAZID KÜLLİYESİ – SAĞLIK MÜZESİ – MERİÇ NEHRİ – LOZAN ANITI - KARAAĞAÇ

23.30 Akçakoca Kalkış  ( Merkez BİM Önü ) ,24:00 oturbutur.com Ofisi Önü ( İstanbul Caddesi Yapı kredi Bankası Karşısı) kalkışımız ile otobüs içi ikramları eşliğinde Edirne’ye doğru hareket ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu’nun Trakya’da önemli bir kültür mirası olan, camileri, çarşıları, köprüleri, tarihi evleriyle kültürel mirasın yoğun bir şekilde hissedildiği sınır kenti, eski başkent Edirne’de II. Balkan Savaşları sırasında savunmada kullanılan askeri mimari örneği Bucuk Tepe Kıyık Tabyası, Şükrü Paşa Anıtı, Balkan Savaşı Müzesi, Sırp Sındığı Savaşı Müzesi ilk gezi noktalarımız olacak. Ardından Saray İçi, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş Meydanı, Adalet Kasrı, Fatih ve Kanuni Köprüleri, Fatih Sultan Mehmet ve Cem Sultan’ın doğup hükümdarlık sürdükleri Edirne saray kalıntıları (Saray-ı Cedide-i Amire) gezilerimizi gerçekleştiriyoruz. Babüssade, Saray Mutfakları, Cihan Nüma Kasrı, Kum Kasrı, Hamam, Balkan Şehitliği, 16.yy.da su sesi, müzik ve güzel kokularla akıl hastalarının tedavi edildiği ve 2004 yılında Avrupa Konseyi tarafından Avrupa müze ödülü kazanan II. Beyazid Külliyesi ve Sağlık Müzesi gezilerinin ardından öğle yemeğimizi alıyoruz. 24 Temmuz 1923 Lozan Barış Antlaşması’yla Türk topraklarına katılan, Edirne’ye 4 km.lik doğa ve tarih yoluyla bağlanan Karaağaç gezimizi tamamladıktan sonra, Tarihi Meriç Köprüsü (Mecidiye Köprüsü), Lozan Anıtı, Tren İstasyonu, Tunca Ekmekçizade Ahmet Paşa Köprüsü gezilerimizi tamamlıyoruz. Sonrasında kır kahvesinde çay molası veriyoruz. Buradaki molamızın ardından Edirne şehir merkezine dönerek, kapısıyla ünlü Üç Şerefeli Camii, yazılarıyla ünlü Eski Camii (Ulu Camii), Bedesten ve Mimar Sinan‘ın “Ustalık Eserimdir” dediği Selimiye Camii ve Arasta Çarşısı gezilerimizi tamamlıyoruz. Yunanistan’dan alışveriş amaçlı gelen turistlerin uğrak noktalarından Ali Paşa Kapalı Çarşısı’nı geziyoruz. Günün sonunda Edirne’nin ünlü Deva-i Misk Tatlısı, Badem Ezmesi, Edirne Peyniri, Edirne’nin eski bir geleneği Aynalı Gelin Süpürgesi, Yöresel Meyve Sabunlarından almak için serbest zaman ve alışveriş molası veriyoruz. Makedonya Saat Kulesi ve serbest zaman sonrası otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Dileyen Misafirlerimiz ile ROMAN GECESİ yaşıyoruz. (Ekstra)
2.GÜN PAZAR: KIRKLARELİ –YAYLA MAHALLESİ – HIZIRBEY CAMİİ -  LİMANKÖY - İĞNEADA – KIYIKÖY – LONGOZ ORMANLARI – VİZE – KAYNARCA BELDESİ – BEĞENDİK KÖYÜ
Değerli misafirlerimiz, otelimizde alınan açık büfe sabah kahvaltısının ardından Kırklareli’ye doğru hareket ediyoruz. Yıllar boyunca çok farklı kültürleri içinde barındıran Kırklareli Yayla Mahallesi Osmanlı döneminde Yahudi ve Bulgar vatandaşlarımızın yaşadığı bir yer. Yayla mahallesi gezisi sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’ te doğduğu evin maketini, eski Türk Ocağı binası, Hızır Bey Camii, Peynirciler Çarşısı, 20 Aralık 1930 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Konuşma yaptığı binayı görüyoruz. Gezilerimizin ardından İğneada’ya doğru hareket ediyoruz. Trakya’nın hiç bilinmeyen yerlerini gezeceğimiz bu günümüzde Trak Kralı Teoros’un yazlık sayfiye yeri olan ve ismini içindeki su kaynaklarından alan Kaynarca’ya gidiyoruz. Hala aktif olan su değirmeni, şehir merkezindeki su kaynakları, eski mağara kilise kalıntılarını geziyoruz. Belde meydanındaki kahvehanelerde çay kahve molası veriyoruz. Ardından Trakya'nın doğa ile iç içe sahil kasabası İğneada’ya varıyoruz ve sahilini geziyoruz. Harap, yıkılmış kalesi içinde odunculukla geçinen Rumların yaşadığı evlerin görülmesinin ardından, Dünya'nın ender eko sistemlerinden olan İğneada Longoz Ormanlarını ve gölleri (Panoramik) görüyoruz. İğneada'dan sonra Limanköy’e gidiyoruz. Panoramik gezi sonrası Türkiye'nin Karadeniz'de en batı ucu olan ve Bulgaristan sınırında bulunan Beğendik Köyü’ne hareket ediyoruz. Köyde vereceğimiz serbest zaman ve fotoğraf molası sonrası 1,5 saat sürecek yolculuğumuzun ardından Karadeniz'in ıssız kalmış başka sahil kasabası Kıyıköy'e ulaşıyoruz. Kıyıköy, Kırklareli ili sınırları içinde ve Vize ilçesine bağlı, doğal güzellikleriyle öne çıkmış bir sahil kasabasıdır. Karadeniz kıyısındaki bu kasabanın etrafı ormanlarla çevrili olup Pabuçdere ve Kazandere dereleri de Karadeniz'e bu kasabadan dökülmektedir. Kıyıköy turumuzun sonrasında Vize merkezde gezimizi yapıyoruz. Ihlamur kokulu şehrimizde gezi noktalarımız ise; Küçük Ayasofya ve Vize Kalesi olacaktır. Sonrasında ise Düzce’ye dönüş yolculuğuna başlayacağız. Bir başka oturbutur.com organizasyonunda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz. Hoşçakalın.


Yorumlar

Yorum Bırak
0 Yorumlar
  • Pozisyon
  • Tourist guide
  • Fiyat
  • Kalite